ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آمارهای آزمون دکتری تخصصی ۱۳۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۱۰:۰۸

آمارهای آزمون دکتری تخصصی 1398 سازمان سنجش آموزش کشور

آمارهای آزمون دکتری تخصصی ۱۳۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور را در این بخش مشاهده خواهید کرد. این اطلاعات بسیار مفید فایده خواهد بود. داوطلبان شرکت کننده، پژوهشگران علوم تربیتی و مشاوران تحصیلی می توانند از آنها بهره برداری نمایند.

آزمون دکتری تخصصی هر ساله در آذرماه شروع به ثبت نام می نماید. طبق رویه هر ساله ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود. برگزاری آزمون نیز در اسفندماه همان سال خواهد بود.

پس از ثبت نام داوطلب در آزمون، وی بایستی طبق برنامه زمانبندی در محل برگزاری حضور یابد. حدوداً دو ماه بعد نیز نتایج اولیه آزمون دکتری ارائه می شود. سپس دفترچه انتخاب رشته منتشر شده و افراد مجاز به انتخاب رشته بایستی اقدام به انتخاب کنند.

معمولاً دو ریزش کلی در این آزمونها وجود دارد یکی افرادی هستند که ثبت نام می کنند اما در جلسه حضور به هم نمی رسانند. این افراد معمولاً به دلایل فراموشی زمان، بیماری یا پشیمانی از شرکت در آزمون عقب می مانند.

در این نوشتار قصد داریم جهت آشنایی هر چه بیشتر داوطلبان به تحلیل آمارهای آزمون دکتری تخصصی ۱۳۹۸ سازمان سنجش آموزش کشور بپردازیم. این تحلیل بر اساس آمارهای ارائه شده سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ تدوین شده است.

آمارهای آزمون دکتری تخصصی 1398 سازمان سنجش آموزش کشور

همانطور که در نمودار مشخص شده پنج گروه زیر معلوم گشته اند:

ثبت نام کنندگان در آزمون = ۱۹۶۶۴۹ نفر

حاضرین در جلسه آزمون = ۱۶۳۳۲۱ نفر

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته = ۱۵۰۵۳۵ نفر

انتخاب رشته کنندگان = ۱۰۸۸۹۹ نفر

واجدین صلاحیت علمی = ۴۷۶۴۸ نفر

همانطور که روشن است، ۳۳۳۲۸ نفر ثبت نام کرده اما در آزمون شرکت نکرده اند. از این تعداد ۷۶ درصد مجاز به انتخاب رشته شده اند.

در نتیجه شایعه ای که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است کاملاً کذب است. پیش از آزمون شایعه شده بود که صندلی های دانشگاه ها خالی بوده لذا همه در آزمون دکتری تخصصی ۹۸ مجاز خواهند شد.

بر این اساس ۲۴ درصد افراد حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشده اند. عمده دلیل این امر عدم آمادگی کافی برای آزمون و یا پاسخ دادن به صورت تصادفی است. در این حالت به ازای هر تعداد پاسخ صحیح(معمولاً سه به یک) غلط، از پاسخ های صحیح نیز کسر می شود.

ضمناً نکته حائز اهمیت این است که ۲۸ درصد مجاز به انتخاب رشته، اقدام نکرده اند. دلایل این امر می تواند بسیار مورد توجه باشد. علاوه بر این تنها ۳۱ درصد افراد مجاز به انتخاب رشته صلاحیت علمی دارند. امید است داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری تخصصی سال ۱۳۹۹ این آمارها را مدنظر داشته باشند تا احتمال موفقیت آنها بیشتر شود.

مطلب مرتبط:

وضعیت انتخاب رشته دکتری تخصصی گروه زبان سال ۹۸

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات