ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آمار آموزش عالی ایران در سال ۹۷

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۲۶

در مطلب امروز قصد داریم آمار آموزش عالی ایران در سال ۹۷ را واکاوی کنیم. دانستن آمار دقیق علاوه بر آشنایی با حیطه مربوطه، منجر به تصمیم گیریهای بهتری خواهد شد. این تصمیمات برای تمامی افراد جامعه اعم از مسئولین و مردم راهگشا خواهد بود.

موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی اخیراً اطلاعات آموزش عالی در ایران را منتشر کرده است. این اطلاعات که در قالب اعداد و ارقام آمده است بسیار جالب توجه هستند. همکاران ما در واحد تحقیق و توسعه موسسه عصر زبان، این اطلاعات را به شکل نموداری برای اطلاع هموطنان تدوین کرده اند.

آمار آموزش عالی ایران در سال ۹۷ در سه بخش زیر ارائه گردیده است:

 • آمار گروه های تحصیلی شش گانه
 • آمار بروز دانشجویان کشور
 • آمار دقیق دانش آموختگان دانشگاهی

بر این اساس با ترسیم نمودارهایی تلاش خواهیم کرد به ساده ترین شکل این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

آمار گروه های تحصیلی در ایران

در داده های آماری ارائه شده، شش گروه تحصیلی مدنظر پژوهشگران موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بوده است:

 1. گروه آموزشی علوم انسانی
 2. گروه آموزشی فنی مهندسی
 3. گروه آموزشی علوم پایه
 4. گروه آموزشی هنر
 5. گروه آموزشی پزشکی
 6. گروه آموزشی کشاورزی و دامپزشکی

آمار گروه های تحصیلی در ایران

همانطور که ملاحظه می فرمایید، بیشترین آمار مربوط به گروه علوم انسانی است. با توجه به سابقه این دسته از رشته های دانشگاهی، این امر کاملاً بدیهی و طبیعی می نماید. در بخش آمار تفصیلی آزمون دکتری نیز این قاعده پابرجا بود. رتبه دوم متعلق به گروه فنی مهندسی و بعد از آن گروه آموزشی هنر قرار دارد.

جایگاه های چهارم تا ششم نیز به ترتیب متعلق به گروه آموزشی علوم پزشکی، علوم پایه و علوم کشاورزی و دامپزشکی می باشد. ملاک محاسبه سال تحصیلی ۹۶-۹۷ بوده است.

تعداد دانشجویان کشور در سال تحصیلی گذشته

در این قسمت نگاهی به آمار تعداد دانشجویان کشور در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ می اندازیم. توزیع درصد دانشجویان در پنج مقطع تحصیلی مدنظر بوده است:

 1. مقطع تحصیلی کاردانی
 2. مقطع کارشناسی
 3. مقطع کارشناسی ارشد
 4. مقطع دکتری تخصصی
 5. مقطع تحصیلی دکتری حرفه ای

آمار مقاطع تحصیلی در ایران

در نمودار بالا کاملاً روشن است که تعداد دانشجویان در مقطع آموزشی کارشناسی بیش از سایر مقاطع است. دلیل این امر بایستی برگزاری منظم کنکورهای آموزشی هر ساله از سوی سازمان سنجش آموزش کشور باشد. علاوه بر این به دلیل نیازهای کمتر، دانشگاه ها و موسسات آموزشی میل به برقراری این مقطع را بیشتر دارند. از کل دانشجویان ایران در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ توزیع ۵۸ درصد متعلق به این مقطع تحصیلی است.

مقطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی ارشد با ۱۸ درصد توزیع، دکتری تخصصی با ۴ درصد و دکتری حرفه ای با ۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. تعداد کل دانشجویان کشور در این سال تحصیلی ۳.۶۱۲.۱۱۴ نفر بوده است.

آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران

بر اساس اطلاعات موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال مبنای ۹۵-۹۶ شرح تعداد دانش آموختگان به قرار زیر است:

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران

آمار آموزش عالی ایران در سال ۹۷ نشان از رشد فزاینده تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد. به شکلی که همانند آمار دانشجویان، مقطع کارشناسی با ۵۵ درصد دانش آموختگان رتبه اول را در اختیار دارد. به دنبال آن مقطع کاردانی با ۲۲ درصد و در ادامه کارشناسی ارشد با ۲۱ درصد قرار دارد.

این اعداد نشان از نیاز کشور به فرصتهای اشتغال و کسب و کار برای این عزیزان دارد. تا جایی که بایستی به فراخور رشته و مقطع تحصیلی فرصت مربوطه ایجاد شده باشد. در انتهای رتبه بندی نیز مقاطع تحصیلی دکتری تخصصی و دکتری حرفه ای با داشتن یک درصد سهم فارغ التحصیلان دانشگاهی گنجانده شده اند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات