ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۱:۴۹

در این قسمت با آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word در خدمت شما هستیم. استفاده از این آموزش برای مترجمان و تایپیست های عزیز، ضروری می باشد.

مقدمه

خدمات ویراستاری به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی می گردد:
• ویراستاری محتوایی که شامل تغییر در محتوای یک اثر می شود و معمولاً توسط افراد خبره در آن حیطه علمی انجام شده و از دایره خدمات دارالترجمه ها خارج است.
• ویراستاری زبانی – فنی که شامل اصلاح کلیه ایرادات واژگانی، دستوری و علائم نگارشی در متن می گردد.بدین معنا که ویراستار بایستی در دو حالت متن نگارش شده و یا متن ترجمه شده کلیه ایرادات نامبرده شده را طبق آموزش زیر اصلاح نماید.
برای این کار از قابلیت ویراستاری نرم افزار ورد استفاده خواهد شد. ویراستاری یکی بزرگترین مزیتها و قابلیت های برنامه ورد میباشد. این گزینه در سربرگ Review در نوار ابزار اصلی جای گرفته است. نکته قابل توجه این قابلیت این است که از یک تا چند ویراستار میتوانند متن موجود را ویرایش کنند و برنامه پیشنهادات ویراستاری آن را بصورت جداگانه ذخیره کرده و برای شما (کاربر) نمایش دهد!

چگونه یک متن تایپ شده در Word را ویرایش کنیم?
برای شروع و دسترسی به این قابلیت برنامه ورد از سربرگ Review به کادر گروه Tracking مراجعه کرده و از این کادر گروه گزینه Track Changes را انتخاب نمایید.

آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word

با این کار گزینه Track Changes به حالت انتخابی و های لایت خواهد شد، حال شروع به تغییرات مورد نظر در متن کنید. در این حالت کلمات و یا جملاتی را که ویراستار، ویرایش خواهد کرد حذف نمیشوند بلکه به رنگ قرمز تغییر رنگ خواهند داد و خطی قرمز از وسط کلمات و یا جملات کشیده خواهد شد و سپس کلمه و یا جمله جایگزین کنار آن نوشته و خطی قرمز زیر آنها کشیده میشود که نشانگر جمله و یا کلمه پیشنهادی ویراستار میباشد. حال پس از کامل شدن عملیات ویراستاری متن، دوباره بر روی گزینه Track Changes کلیک کنید تا از حالت هایلایت خارج شده و ویراستاری متن توسط شما نیز پایان پذیرد.

مانند تصویر زیر که نمونه ای کوچک از یک متن ویراستاری را نشان خواهد داد.

آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word2

در این متن بجای کلمه “دارایی است” کلمه “است” و بجای کلمه “می شود” کلمه “میگردد” پیشنهاد شده است.

نمایش متن ویرایش شده توسط ویراستار
پس از انجام تغییرات لازم در متن، چهار راه برای نمایش دادن متن و تغییرات آن وجود دارد:
برای انتخاب نوع نمایش متن ویراستاری شده، از کادر گروه Tracking Change باید به گزینه Display to Review مراجعه کرده و با کلیک بر روی فلش کوچک کناری آن و باز شدن کادر نوع نمایش ها یکی از چهار روش نمایش سند را انتخاب کنید که قابلیت هرکدام از این گزینه های نمایش متن، در ادامه توضیح داده خواهند شد.

آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word3

انواع نمایش سندهای ویراستاری شده به شکل زیر میباشند:
Final Showing Markup این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده توسط ویراستار را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.
Final تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای کلمات و جملات را در متن اعمال کرده و نوشته و جملات اولیه را حذف خواهد کرد سپس متن به نمایش گذاشته خواهد شد.
Original Showing Markup این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.
Original با انتخاب این گزینه تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای متن رد میشوند و متن در حالت اولیه و بدون تغییرات نمایش داده خواهد شد.
در این کادر گروه گزینه ای دیگر با نام Show Markup وجود دارد که با کلیک بر روی فلش کناری آن و باز شدن کادر زیر مجموعه ها میتوانید انتخاب کنید که چه تغییرات ایجاد شده ای در سند نمایش داده شوند وچه تغییراتی نمایش داده نشوند. همچنین اگر چند فرد مختلف این متن را ویراستاری کرده باشند با انتخاب گزینه Reviewers میتوانید نام فرد تغیر دهنده را انتخاب کنید تا تغییراتی که توسط این شخص بر روی متن انجام گرفته نمایش داده شود.

آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word4

ذخیره و تحویل کار:
در این مرحله پس از انجام کامل مراحل ویراستاری بایستی فایل به دو صورت زیر ذخیره و ارسال گردد.
۱. گذاشتن تغییرات بر روی حالت Showing Markup و ذخیره فایل مربوطه با نام Edited و هم چنین تبدیل آن به صورت پی دی اف.در نتیجه فایل Edited به دو صورت ورد و پی دی اف ارسال گردد.
۲. گذاشتن تغییرات بر روی حالت Final و ذخیره فایل مربوطه با نام Final و هم چنین تبدیل آن به صورت پی دی اف. در نتیجه فایل نهایی Final به صورت ورد و پی دی اف ارسال گردد.

تذکرات:

۱. در علامتگذاری کلیه ایرادات دستوری،واژگانی و علائم نگارشی(کاما و ….) دقت لازم صورت پذیرد.
۲. در هنگام ویراستاری در ورد می توانید از پیشنهادات نرم افزار با زدن کلید F7 بهره ببرید.
۳ – اگر درباره آموزش ویراستاری متن در نرم افزار Word سئوالی دارید با ما در ارتباط باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (1 votes, average: 2,00 out of 5)

نظرات