ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

استفاده از گوگل ترنسلیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۰۸:۵۹

استفاده از گوگل ترنسلیت در جام جهانی 2018 روسیه

جزئیات خبر

در این خبر به بررسی استفاده از گوگل ترنسلیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می پردازیم. در یادداشت قبلی به وضعیت زبانهای رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پرداختیم. همانطور که عنوان شد زبانهای مختلف جهان نقش بسیار زیادی در مسابقات ورزشی دارند.

ورزش پرطرفدار فوتبال نیز از این قاعده مستثناء نیست. حضور ورزشکاران مختلف از سی و دو کشور دنیا، تماشاگران حاضر در استادیوم ها، گردشگران خارجی و حضور مسئولین جهانی بر این مهم می افزاید.

در جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ سی و دو تیم مختلف از پنج قاره جهان حضور دارند. این مسابقات باعث حضور بیش از دو میلیون گردشگر خارجی در یازده شهر روسیه شده است. روسیه کشوری روسی زبان و پهناور است که در شرقی ترین منطقه اروپا واقع شده است. وسعت زیاد این کشور، پراکندگی جمعیت و تاریخ دیرینه از علل وجود تنوع زبانی زیاد در این کشور می باشد.

ورزشگاه های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

گردشگران خارجی ۶۴ بازی این دوره از مسابقات را در ۱۲ استادیوم واقع در ۱۱ شهر تماشا می کنند. شهرهای برگزار کننده به ترتیب زیر هستند:

 1. مسکو Moscow
 2. سن پترزبورگ Saint Petersburg
 3. یکاترینبورگ Ekaterinburg
 4. نیژنی نووگورود Nizhny Novgorod
 5. سامارا Samara
 6. کازان Kazan
 7. روستوف آن دان Rostov-on-Don
 8. ولگوگراد Volgograd
 9. کالینینگراد Kaliningrad
 10. سوچی Soch
 11. سارانسک Saransk

هر کدام از این شهرها ویژگی اقلیمی و زبانشناختی خاص خود را دارند. روس ها خودشان هم تعامل صد در صدی نمی توانند برقرار کنند چه رسد به گردشگران خارجی. زبان روسی از سخت ترین زبان های دنیا برای فراگیری است. این سختی با املای سانسکریت این زبان بیشتر نیز می شود.

اما شرکت مشهور آمریکایی گوگل این مشکل را بر طرف کرده است. سامانه یکپارچه گوگل ترنسلیت Google Translate که قابلیت نصب بر روی تمامی سیستم های عامل موبایل و کامپیوتر را دارد برای حل این مشکل راه حل هایی دارد.

خوشبختانه روسی جزء زبانهای اصلی پیش بینی شده در گوگل ترنسلیت است. در نتیجه استفاده از گوگل ترنسلیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بسیار چشمگیر بوده است. به نقل از خبرگزاری رویترز در کازان روسیه، گردشگران زیادی از این سامانه برای ترجمه مکالمات خود با روس زبانها استفاده می کنند.

توریست هایی که نیاز به خرید، صرف غذا، جابجایی در سطح شهر و تعاملات روزانه را دارند با گوگل ترنسلیت کمبودی را احساس نمی کنند.

یکی از تماشاگران تیم ملی فوتبال برزیل به نام گوستاوو Gustavo نقل می کند: ۱۲۰۰۰ کیلومتر مسیر ریودوژانیرو تا کازان Kazan را برای دیدن بازی تیم برزیل و بلژیک در مرحله یک چهارم نهایی جام طی کرده است. او می گوید زبان روسی و به خصوص املای سانسکریت بسیار سخت است.

از این رو از گوگل ترنسلیت Google Translate برای سفارش غذا استفاده کرده است. کلمات را در گوگل می نویسد و روسی آن را به فردی روس زبان نشان می دهد.

علیرغم اینکه کیفیت ترجمه رایگان خیلی مطلوب نیست اما نیازها را برطرف می کند. زبان روسی خیلی سخت است و تلفظ پیچیده ای دارد برای همین استفاده از ابزار ترجمه ضروری است.

گردشگر دیگری می گوید: مردم روسیه واقع ما را گیج کرده اند. زبان سختی دارند. وقتی به یک فروشگاه سوغاتی رفته بودیم از گوگل ترنسلیت نیازمان را برطرف کردیم.اما گوگل خیلی هم خوب نیست چون یک اتفاق بد برایمان افتاد.یکی از دوستان می خواست به فروشنده بگوید که زنان روسی خیلی زیبا هستند. اما وقتی گوگل ترنسلیت آن را ترجمه کرد گفت:

old women are very beautiful

یعنی پیرزن ها خیلی زیبا هستند.

استفاده از گوگل ترنسلیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بسیار زیاد بود تا جایی که از آن در کنفرانس خبری هم استفاده شد. در نشت خبری تیم ملی فوتبال فرانسه، یکی از خبرنگاران اسپانیایی قصد داشت از آنتونی گریزمان در مورد آینده کاریش با تیم اتلتیکو مادرید سئوال کند که گریزمان گفت لطفاً فرانسوی بپرسید.

خبرنگار هم با گوگل ترنسلیت Google Translate سئوال را به فرانسوی ترجمه کرد و پرسید. گریزمان هم کار جالبی کرد و سئوال را به اسپانیایی جواب داد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات