کلاسهای آنلاین مهارت حرف زدن به انگلیسی

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

راهنمای ترجمه بخش های گرافیکی و ترسیمی برای مترجمان

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۱:۴۹

راهنمای ترجمه بخش های گرافیکی بخش بسیار مهم و پرزحمتی برای مترجمان است. در این متن قصد داریم به بیان نکاتی کاربردی به عنوان راهنمای ترجمه بخش های گرافیکی بپردازیم.

به‌طورکلی سفارش‌ها ترجمه مکتوب در حالت عادی شامل موارد زیر هست:
ترجمه کتاب
• ترجمه متون
• ترجمه مقاله
در هر سه حالت، نوشتار  از دو قسمت متنی و گرافیکی تشکیل‌شده است. بخش متنی همان نوشته‌هایی است که در سفارش بایستی ترجمه گردد. بخش گرافیکی شامل تصاویر، نمودارها، جداول و فرمول می‌گردد که برای ترجمه و جایگذاری هرکدام به ترتیب زیر عمل می‌کنیم:

جاگذاری فرمول‌ها

 ازآنجاکه فرمول‌ها به زبان ریاضی و توسط نمادهای خاص ریاضی نوشته می‌شود نیازی به ترجمه ندارد. تنها در جای خود در متن کپی/پیست می‌گردد. برای این کار توصیه می‌شود نرم‌افزار Foxit PDF Reader را نصب نموده و در منوی Home از ابزار SnapShot برای این کار استفاده نمایید. در این حالت در کادری که باز می‌شود فرمول را انتخاب نموده و در برنامه ورد که در حال تایپ متن ترجمه‌شده هستید با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+V فرمول انتخاب‌شده را Paste می‌نمایید.

راهنمای ترجمه بخش های گرافیکی

ترسیم جداول 

برای ترجمه و جایگذاری جداول دو راه زیر وجود دارد که با توجه به نوع جدول یکی را انجام می‌دهید:
اول- اگر جدول حاوی متن‌های زیادی بود که بایستی ترجمه شود می‌توانید برای سهولت کار عین همان جدول را در ورد ترسیم کرده و ترجمه آن را در داخل جدول تایپ کنید.
دوم- اگر جدول فاقد متن‌های زیادی بود و بیشتر از اعداد و نمادها تشکیل‌شده بود می‌توانید همانند دستور زیر برای ترجمه نمودارها و تصاویر آن را در نرم‌افزار Paint ترجمه و در ورد جایگذاری کنید.

راهنمای ترجمه بخش های گرافیکی جداول

درج تصاویر و نمودارها

 برای ترجمه و جایگذاری تصاویر و نمودارها طبق دستور زیر عمل کنید:
۱. اول طبق دستور داده‌شده با استفاده از گزینه SnapShot در نرم‌افزار Foxit PDF Reader تصویر را انتخاب کنید(اگر فایل سفارش ورد هست می‌توانید با کلیک راست بر روی تصویر در برنامه ورد این کار را انجام دهید).
۲. نرم‌افزار Paint را در ویندوز خود بازنمایید.
۳. در صفحه بازشده با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+V تصویر انتخاب‌شده را Paste نمایید.
۴. حالا بایستی هر کلمه یا جمله‌ای را که می‌خواهید ترجمه کنید با ابزار Eraser (علامت پاک‌کن) پاک نمایید.
۵. حال با ابزار تایپ(علامت به شکل A) درجایی که کلمه را پاک‌کرده‌اید ترجمه آن را تایپ نمایید.دقت کنید اندازه آن را با کشیدن کادر درست کنید.
۶. پس از اتمام پاک کردن و نوشتن ترجمه کلمات و جملات، بایستی تصویر مربوطه را ذخیره کنید.برای این کار با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+S فایل آن را بر روی کامپیوتر ذخیره می‌کنید.
۷. حال در برنامه ورد تصویر ذخیره کرده را با استفاده از گزینه Insert وارد محل موردنظر در متن می‌نمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (1 votes, average: 2,00 out of 5)

نظرات