ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

عدم افزوده شدن زبان بلوچی به مترجم گوگل

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۰۴:۵۱

زبان بلوچی Balochi
پهنه ای تاریخی به وسعت تمدنی هزاران ساله

به نقل از روزنامه تریبیون، افزوده شدن زبان بلوچی به مترجم گوگل اتفاقی است که این بار هم در اضافه شدن ۱۳ زبان جدید به مترجم گوگل روی نداده است.

چند روز پیش ماشین ترجمه گوگل با افزودن ۱۳ زبان به تعداد زبان های مترجم خود تعداد آنها را به ۱۰۳ زبان افزایش داد اما اینبار هم از افزودن این زبان مهم ایرانی به این زبان های تحت پوشش خود امتناع کرد.

این زبان که در بلوچستان تکلم می شود فاقد هر گونه دیکشنری مدون و استانداری می باشد. پژوهشگران و زبان شناسی و هم چنین مترجمان در تعامل با این زبان دچار مشکل هستند.

باید منتظر بود و دید آیا گوگل به افزودن این زبان به ماشین ترجمه شرکت خود، علاقمند خواهد شد.

آشنایی با زبان بلوچی Balochi

Balochi یکی از زبانهای مهم شاخه شمال باختری در زبانهای ایرانی می باشد. منطقه ای موسوم به مکران تحت سیطره این زبان قرار دارد. در این منطقه که طولی به میزان ۱۰۰۰ کیلومتر معادل ۶۰۰ مایل دارد از بندر جاسک در ایران آغاز و به بندر کراچی در پاکستان ختم می شود. اهمیت ژئوپلیتیک این منطقه باعث شده زبان بلوچی نیز توجهی زیادی را به خود جلب نماید.

در یکی از مهمترین تقسیم بندی ها، ویلهم گیگر Wilhelm Geiger  این زبان را  به صورت زیر تقسیم بندی کرده است. در نظر وی بلوچی شمالی یا سرحدی دارای دو شاخه می باشد. بلوچی جنوبی یا مکرانی نیز خود دارای دو زیر شاخه دیگر است.

تقسیم بندی زبان بلوچی balochi

تقسیم بندی گویش ها

پرفسور جوزف الفنبین Josef Elfenbein در کتاب خود با عنوان “زبان بلوچی، گویش شناسی با متن” این زبان را دارای شش گویش مهم می داند:

 • گویش رخشانی
 • گویش پنجگوری
 • گویش سراوانی
 • گویش کیچی
 • گویش لاشاری
 • گویش های ساحلی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (4 votes, average: 2,00 out of 5)

نظرات

  مھمدرھیم دلوشزھی

  دیکشنری ھای زیادی از جملہ دیکشنری بلوچی -پارسی دو جلدی آقای جھاندیدہ گردآوری شدہ است

  علی علیپور

  فارسی صحبت کردن به زبان بلوچی مترجم