ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مراحل دریافت مجوز نشر کتاب

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۶ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۷:۲۷

برای چاپ کتاب چه مجوزهایی باید گرفت؟

در این بخش به سئوال مراحل دریافت مجوز نشر کتاب پاسخ خواهیم داد. بر هیچ کس پوشیده نیست که کتاب به عنوان یکی از اصلی ترین کهن الگوهای بشر است. جدای از فواید مطالعه کتاب، چاپ و نشر آن نیز برای صاحبان علم، پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و فعالان علمی بسیار حائز اهمیت است.

از دیربار چاپ و نشر کتاب به عنوان یکی از معیارهای سنجش علمی افراد مطرح بوده است. این مسئله با طرح موضوع تقویت رزومه جهت ارتقاء شغلی، جایگاه علمی و مصاحبه علمی بیشتر نیز شد. امروز قصد داریم شما را با مراحل دریافت مجوز نشر کتاب آشنا سازیم.

در ایران متولی چاپ و نشر کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های وابسته می باشند. این ارگان های دولتی و خصوصی که در زیر ذکر آنها خواهد رفت وظیفه صدور مجوزات لازم را دارند. به عبارتی، چاپ و نشر کتاب بدون سیر مراحل قانونی، فاقد ارزش بوده و قطعاٌ اعتباری ندارد. این مراحل به اختصار به شرح زیر است:

  • اخذ شابک از موسسه خانه کتاب
  • دریافت فیپا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
  • کسب مجوز نشر کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • دریافت مجوز اعلام وصولی( مجوز نشر کتاب)

این مجوزات را چه کسی میتواند دریافت نماید؟

تمامی مجوزات فوق عموماً به درخواست مولف یا مترجم و با متولی گری ناشر دریافت می شود. به بیان دیگر، نویسنده یا مترجم کتاب، با مراجعه به ناشر مدنظر و عقد قرارداد با وی، وکالتاً می تواند این مجوزها را دریافت نماید. مراحل دریافت مجوز نشر کتاب تماماً از سوی ناشر انجام می شود. ناشرین در خصوص کسب مجوزهای لازم برای چاپ و نشر کتاب یا به شکل سرمایه گذاری وارد قرارداد شده و خود مراحل را انجام می دهند و یا در ازای دریافت حق العملکاری این کار را عهده دار می شوند.

مراحل دریافت مجوز نشر کتاب چقدر زمان می برد؟

همانطور که در جدول زیر مشاهده می فرمایید، این مراحل به صورت تقریبی مشمول گذشت زمان ذکر شده است. این زمان، به صورت تقریبی بوده اما معمولاً محقق می گردد. همانطور که در بند سوم یعنی مجوز نشر کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر شده است، این مجوز بسته به موضوع کتاب است و بازه مشخصی ندارد. طبیعتاً کتابهایی با موضوعات سیاسی و مذهبی به دلیل حساسیت موضوع مشمول گذشت زمان بیشتری است.

جدول مراحل دریافت مجوز نشر کتاب

در انتها لازم به توضیح است که چاپ و نشر کتاب بدون طی این مراحل به حسب انجام امری خلاف قانون است. توصیه اکید می گردد حتماً بعد از تالیف یا ترجمه کتاب خود و انجام سایر امور مانند تایپ، صفحه آرایی، طراحی جلد و آماده سازی نهایی، اقدام به اخذ این مجوزات نمایید.

بسته کامل ترجمه و چاپ کتاب در موسسه عصر زبان قابل ارائه می باشد. هر گونه سئوال و نیاز به مشاوره خود را از طریق بخش تماس با ما در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات