ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

معرفی و نقد کتاب واژه نامه تخصصی سنگها

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۱۰:۱۳

معرفی و نقد کتاب واژه نامه تخصصی سنگها را پیشرو دارید. در این پست به معرفی و نقد این کتاب خواهیم پرداخت. این دیکشنری را انتشارات امیرکبیر وارد بازار کرده است. قطع چاپ وزیری بوده و تعداد صفحات آن ۳۲۱ صفحه می باشد.

فریده حلمی در سال ۱۳۸۵ فرهنگ لغت را از طریق موسسه انتشارات امیرکبیر در تهران به چاپ رساند. شمارگان این نوبت ۲۰۰۰ نسخه بوده است.

پیشگفتار واژه نامه تخصصی سنگها

به دلیل اهمیت و کاربردهای متعدد سنگهای گوناگون در مقدمه به اختصار ذکر خواهد شد و نیز نبود یک منبع فارسی که بسهولت بتوان از آن به کلیاتی از سنگهای مختلف دست یافت. نگارنده بر آن شد که کتاب واژه نامه تخصصی سنگها را تدوین و تنظیم نماید. 

بدین منظور نخست نام خدود ۲۰۰۰ سنگ از کتاب واژه نامه زمین شناسی Glossary of Geology Fourth Edition چاپ ۱۹۹۷ تفکیک گردید. سپس به ترتیب حروف الفبای فارسی تنظیم گشت. به عنوان کارشناس سنگ و با سالها پتروگرافی و سنگ شناسی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیاز به این دیکشنری الزامی می نمود.

از میان سنگها که به سه گروه عمده آذرین، دگرگونی و رسوبی تقسیم می شوند که برخی اهمیتی بیشتری دارند. این دیکشنری حاوی ۲۰۰۰ واژه انگلیسی به فارسی و معرفی کامل آنها هستند.

جلد کتاب واژه نامه تخصصی سنگها

علایم اختصاری استفاده شده در کتاب

آذرین ign

دگرگونی meta

شهاب سنگ meto

سنگ شناسی petrology

آلکالی فلدسپار A

آنورتیت An

ارتوپیروکسن orx

اولیوین ol

پلاژیوکلاز pl

فلدسپاتوئید F

کانی های مافیک M

کلینوپیروکسن cpx

هورنبلند hbl

سایر همکاران etal

معرفی کتاب و برخی مدخل ها

کتاب همانطور که نویسنده در پیشگفتار گفته بود به ترتیب حروف الفبای فارسی است. مدخل ها با فونت برجسته Bold وارد شده اند. در ذیل هر مدخل برابر انگلیسی قرار داده شده است.

مثال:

آپلودیوریت aplodiorite

بیوتیت گرانودیوریت با رنگ روشن، با کمی هورنبلند یا بدون آن است. بیلی Bailey در ۱۹۱۶ این نام را ارائه کرده است. به کارگیری آن توصیه نمی شود.

جلد پشت کتاب واژه نامه تخصصی سنگها

ترجمه و تدوین کتاب بسیار سلیس و روان می باشد. آمار و اطلاعات دقیق بوده و در خور توجه هستند. استفاده از این دیکشنری تخصصی برای مترجمان حوره زمین شناسی بسیاری کاربردی خواهد بود. استفاده از این واژه نامه در کنار دیکشنری های عمومی مانند دیکشنری بابیلون نسخه اصلی توصیه می گردد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات