ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مقایسه دانشجویان و دانشگاه های ایران ۱۳۹۲ با ۱۳۹۷

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۵۵

در این یادداشت به مقایسه تعداد دانشجویان و دانشگاه های ایران در سال ۱۳۹۲ با ۱۳۹۷ خواهیم پرداخت. این خبر عنوانی بود که از سوی دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد. به نقل از روابط عمومی وزارت مذکور معاون آموزشی خبر از کاهش تعداد دانشگاه ها و دانشجویان ایران داده است.

مقایسه تعداد دانشجویان و دانشگاه های ایران در سال ۱۳۹۲ با ۱۳۹۷ نشان می دهد که این کاهش قابل توجه بوده است. سالهای گذشته منتقدان بسیاری به افزایش افسار گسیخته تعداد دانشگاه ها انتقاد داشته اند. این روند مشکلاتی را در اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها نیز بوجود آورده است.

نمودار مقایسه تعداد دانشگاه های ایران

همانطور که در نمودار بالا قابل مشاهده است، تعداد دانشگاه های ایران کاهش داشته است. تعداد دانشگاه های ایران در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۸۰۰ دانشگاه بوده است. این تعداد در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۲۰ دانشگاه کاهش داشته است. این کاهش حدود ۲۱ درصد بوده است. طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این کاهش ضروری بوده است و از دانشگاه های کم کیفیت کاسته شده است.

نمودار مقایسه دانشجویان ایران در سال 1392 با 1397

در این نمودار تعداد دانشجویان ایران در سال ۱۳۹۲ تعداد ۴ میلیون و هشتصد هزار نفر بوده است. در سال ۱۳۹۷ تعداد دانشجویان به ۴ میلیون و هفتاد هزار نفر کاهش یافته است. این کاهش نیز حدود ۱۵ درصد بوده است. این مسئله در حالی روی داده است که نارضایتی از اشتغال بسیار افزایش داشته است. به عبارتی فارغ التحصیلان دانشگاه ها امکان یافتن یا ایجاد شغل برای خود را ندارند.

با توجه به این دو نمودار پیش بینی می شود این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد. مراکز آموزشی کوچک و متوسط با کمبود دانشجو مواجه شده و احتمالاً منحل یا تلفیق خواهند شد. تلفیق دانشگاه ها در یکدیگر توان رقابتی آنها را افزایش می دهد. امید است ارائه آمارهای تحلیلی بتواند تصمیم گیری حوزه آموزش عالی را بهتر سازد.

لینک های مفید

سایر آمارهای موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات