ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گرامر درس اول زبان انگلیسی دوازدهم

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۱۲ دی ۱۴۰۲، ساعت ۰۶:۲۲

گرامر درس اول زبان انگلیسی دوازدهم

در این آموزش به طور دقیق و کامل گرامر درس اول زبان انگلیسی دوازدهم همراه با مثال، ترجمه و توضیح به شما آموزش داده خواهد شد. یادگیری گرامر زبان انگلیسی برای کلیه دانش آموزان ایرانی به دلیل اهمیت آن در افزایش معدل و بهبود وضعیت سوابق تحصیلی برای قبولی در دانشگاه بسیار مهم است.


مباحث درس اول:

در درس اول پایه دوازدهم به دو موضوع بسیار مهم زیر پرداخته شده است:

 • وجه مجهول Passive Voice
 • پِی پرسش Tag Question

در ادامه هر کدام از این بخش‌ها را به صورت صفحه به صفحه در کتاب درسی زبان انگلیسی دوازدهم یاد خواهیم گرفت.


پیش از آغاز آموزش، ویدئوی آموزشی آن را تماشا کنید.

گرامر صفحه ۲۹

در این صفحه حالت مجهول افعال به شما آموزش داده شده است. برای اینکه بتوانیم این بحث را یاد بگیریم بایستی ابتدا تفاوت دو وجه معلوم و مجهول را بدانیم.

وجه معلوم Active Voice

در صورتی که تاکید در جمله انگلیسی بر بیان فاعل (subject) باشد از وجه معلوم استفاده می‌کنیم.

وجه مجهول Passive Voice

در صورتی که تاکید در جمله انگلیسی بر بیان مفعول (object) باشد و یا فاعل ناشناخته باشد از وجه مجهول استفاده می‌کنیم.

نکته: با توجه به اینکه در زبان فارسی، وجه مجهول کاربرد کمی دارد، یادگیری این بخش برای ایرانیان فارسی زبان با چالش روبرو می‌شود؛ بنابراین سعی کنید توضیحات را به دقت مطالعه کرده و تمرینات را انجام دهید.

 💡  متن زیر را به دقت بخوانید و به ترجمه آن توجه کنید.

Hafez is known to be as one of the most famous Persian poets of all time. He was born sometime between the years 1310 and 1337 A.D1. in Shiraz. In his childhood, he received religious education. He is called Hafez because he learned the Holy Quran by heart. Hafez is mostly remembered for a special type of poetry that is called Ghazal. Emotions and ethics are used in Ghazals a lot. The collection of his poems is called Divan. It has been translated into countless languages including German, English and French. Hafez is known to be the inspiration for many poets and authors around the world.

حافظ را یکی از مشهورترین شاعران پارسی‌گوی تمام دوران می‌دانند. او بین سالهای ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۷ میلادی در شیراز متولد شد. در دوران کودکی به تحصیلات دینی پرداخت. او را حافظ می نامند، زیرا قرآن کریم را از بر داشت. حافظ را بیشتر به خاطر نوع خاصی از شعر که غزل نامیده می شود می‌شناسند. از عواطف و اخلاق در غزل بسیار استفاده شده است. مجموعه اشعار او دیوان نام دارد. اشعار وی به زبان های بی شماری از جمله آلمانی، انگلیسی و فرانسوی ترجمه شده است. حافظ به عنوان الهام بخش بسیاری از شاعران و نویسندگان در سراسر جهان شناخته می‌شود.

 💡  جملات نمونه زیر را بخوانید.

وجه معلوم و مجهول در گرامر پایه دوازدهم

همانطور که مشاهده می‌کنید، این جدول دارای دو ستون است. در سمت چپ وجه معلوم فعل و در سمت راست وجه مجهول جمله مشخص شده است.  برای اینکه بتوانید جملات معلوم و مجهول بسازید نیاز است که فرمول ساخت هر زمان و معنای دقیق آن را بدانید. در ادامه برای هر کدام از ردیف‌های جدول بالا این موارد را توضیح داده‌ایم.


زمان حال ساده معلوم: فاعل + فعل ساده + مفعول + بقیه جمله

She makes pancakes every morning.

او هر روز صبح پن کیک درست می‌کند. (تاکید بر فاعل)

زمان حال ساده مجهول: مفعول + am – is – are + حالت سوم فعل + بقیه جمله

Pancakes are made every morning.

پن کیک‌ها هر روز صبح درست می‌شوند. (تاکید بر مفعول یا نامعلوم بودن فاعل)

حالت سوم فعلی یا Past Participle در افعال باقاعده از اضافه کردن d/ed به فعل ساخته می‌شود و در افعال بی قاعده در انتهای کتاب، ستون سوم خواهد بود.


زمان گذشته ساده معلوم: فاعل + حالت گذشته فعل + مفعول + بقیه جمله

Ali broke the window yesterday.

علی دیروز شیشه را شکست.

زمان گذشته ساده مجهول: مفعول + was/were + حالت سوم فعل + بقیه جمله

The window was broken yesterday.

شیشه دیروز شکسته شد.


زمان حال کامل معلوم: فاعل + have/has + حالت سوم فعل + مفعول + بقیه جمله

They have fixed the cars.

آنها خودروها را تعمیر کرده‌اند.

زمان حال کامل مجهول: مفعولbeen + have/has + حالت سوم فعل + بقیه جمله

The cars have been fixed.

خودروها تعمیر شده‌اند.


گرامر صفحه ۳۰

حال که با کاربرد، فرمول و معنای جملات در حالت معلوم و مجهول برای سه زمان حال ساده، گذشته ساده و حال کامل آشنا شده‌اید بایستی متن زیر را خوانده و صورت درست فعل را انتخاب کنید.

Many products (are developed/developed) each year. Light bulb, camera, airplane, and telephone (were invented/invented) by scientists and inventors. Laptops, smart phones, and tablets (were made/made) by lots of work. But not all products (are developed/developed) by hard work. Some inventions (were created/ are created) by accident or scientists’ mistakes. Penicillin, for instance, (was discovered/were discovered) quite accidentally when Alexander Fleming (was working/ was worked) on bacteria. Microwave oven also (was invented/invented) during a scientist’s experiment on energy. More interestingly, some tools and technologies (are not made/do not make) by scientists at all. Some like dishwashers and computer games (were made/made) by ordinary people like workers, housewives and school students.

پس از آنکه این تمرین را انجام دادید بر اساس مدل‌ها توضیح داده شده در صفحه ۲۹، متن را برای خودتان ترجمه کنید.


گرامر صفحه ۳۱

در این صفحه از گرامر درس اول زبان انگلیسی دوازدهم موضوع پِی پرسش (tag question) توضیح داده شده است.

کاربرد پِی پرسش:

اگر بخواهیم در زمان بیان مطلبی، تائید (confirmation) مخاطب خود را دریافت کنیم از سئوال کوتاهی در انتهای جمله موسوم به پِی پرسش استفاده می‌کنیم. معنای این سئوالات در انتهای جمله شبیه این است که بپرسیم: آیا درست است؟ آیا موافقی؟

فرمول ساخت پی پِرسش:

جمله مثبت، سئوال منفی؟

جمله منفی، سئوال مثبت؟

اگر به جدول زیر نگاه کنید کاملاً مشخص است که برای ساخت این دسته از سئوالات کافیست از فعله کمکی بکار رفته در جمله استفاده کنیم. نکته مهم این است که بایستی حالت پِی پرسش بر خلاف جمله اصلی باشد یعنی اگر جمله مثبت است، پِی پرسش منفی و بالعکس عمل خواهیم کرد. فاعل جمله در این ساختار به همان صورت خود باقی خواهند ماند.

فرمول ساخت tag question در زبان انگلیسی

در جدول بالا نیز همین مسئله به صورت تصویری نمایش داده شده است. دقت کنید که حتماً بایستی بجای اسم از ضمیر مربوطه استفاده کنید. مثلاً به جای his father میگوییم he.

یکبار دیگر روش ساخت پِی پرسش را در مثال زیر با همدیگر مرور می‌کنیم:

جمله ساده:

His father will buy a new house.

در این جمله، فاعل his father یا he است. فعل کمکی جمله نیز will می باشد. ضمناً جمله مثبت است؛ در نتیجه: ابتدا فعل کمکی را منفی می‌کنیم، سپس ضمیر را بجای اسم می‌ نشانیم و در انتها علامت سئوال قرار میدهیم.

Won’t he?

پس خواهیم داشت:

His father will buy a new house, won’t he?


تمرین کتاب کار

برای تسلط بر گرامر درس اول زبان انگلیسی دوازدهم توصیه می‌کنیم تمرینات صفحات ۱۷ تا ۲۰ کتاب کار زبان انگلیسی دوازدهم (Workbook) را کامل کنید. در ادامه یک نمونه از این تمرینات را برای شما قرار داده ایم.

جمله زیر را با حالت صحیح فعل مجهول کامل کنید.

The robber ………………. by the police last week. (find)

جمله زیر را با استفاده از پِی پرسش کامل کنید.

It’s a lovely day, ………….?

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (221 votes, average: 2,61 out of 5)

نظرات

  رضا گلیج

  ممنون از سایت و تیم عصرزبان خیلی کمک کننده بود.♥️

  محمد حسین

  ممنون از این آموزش عالی
  تشکر و سپاس

  مرمر

  سلام خسته نباشید آموزش عالی بود.

  زهره

  عالی بود

  رضا

  عالی
  همینطور ادامه بدین

  مهدی فراوان

  دمتون گرم واقعا کامل فهمیدم

  ناشناس

  سلام و ارادت واقعا دمتون گرم انشالا در عوض این کارتون خدا اجرشو ده برار بهتون بده و اینو من از ته دلم براتون آرزو میکنم، واقعا عمیق و مثل خون رفت توی رگام و پوست و گوشتم، دست خوش واقعا و خیلی ممنون از مطالب با ارزشتون که در اختیار ما دانش آموزان قرار میدید