ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

حافظه ترجمه OmegaT دستیار ویژه مترجمان

تاریخ انتشار: 

حافظه ترجمه OmegaT دستیار ویژه مترجمان

حافظه ترجمه OmegaT دستیار ویژه مترجمان را در این پست به شما معرفی خواهیم کرد. این ابزار یکی از برترین حافظه های ترجمه در دنیاست که به رایگان عرضه می شود. لازم به ذکر است که حافظه ترجمه Translation Memory ابزاری کمکی برای مترجمان بوده و کار ترجمه را انجام نمی دهد. در واقع عمل ترجمه کردن با استفاده از برنامه های ماشین ترجمه Translation Machine انجام می شود. این برنامه، نرم افزاری تخصصی برای کار مترجمان می باشد.

آشنایی با حافظه ترجمه OmegaT

حافظه ترجمه translation memory (TM) یکی از مهمترین ابزارهای کاری هر مترجمی است. در واقع مترجمان می توانند با بهره گیری از تکنولوژی ترجمه به کمک کامپوتر CAT = Computer Assisted Translation می باشد. در بین این دسته از نرم افزارها، OmegaT به دلایل زیر یکی از بهترین نمونه ها محسوب می شود:

OmegaT translation memory open source software

ویژگیهای فنی 

  • معادل یابی به روش فازی
  • پردازش همزمان چند فایل
  • استفاده همزمان از چندین حافظه ترجمه
  • بهره گیری از گلاسوری های ساخته کاربر

ویژگیهای دیگر

  • تشخیص بیش از ۳۰ فرمت مختلف شامل Word – HTML – Plain Text – PowerPoint و …
  • پشتیبانی از UTF-8 به دلیل تشخیص الفبای زبانهای غیر لاتین همانند زبان فارسی و روسی
  • قابلیت پشتیبانی از ابزار right-to-left برای زبانهای راست به چپ همانند عربی و فارسی
  • هماهنگی کامل با سایر برنامه ها همانند TMX, TTX, TXML, XLIFF, SDLXLIFF
  • انطباق کامل با حافظه ترجمه گوگل ترنسلیت Google Translate

حافظه ترجمه OmegaT دستیار ویژه مترجمان می تواند مددکار شما در روند انجام پروژه های ترجمه کتاب و مجلات و سایر موارد باشد. حالا که به اهمیت استفاده از این ابزارها پی برده ایم با ما همراه شوید تا آخرین نسخه آن را از وب سایت حافظه ترجمه OmegaT دانلود و نصب کنیم.

راهنمای دانلود و نصب حافظه ترجمه OmegaT

جهت نصب حافظه ترجمه OmegaT کافی است به لینک زیر مراجعه کنید. در ابتدای صفحه گزینه نیازمندیهای سخت افزار و نرم افزاری موردنیاز و سپس لینک های دانلود مشخص می باشد. حافظه ترجمه OmegaT برای سیستم عامل های مختلفی همچون ویندوز، لینوکس و OS تولید شده است. به فراخور نیاز گزینه مربوطه را برای شروع دانلود کلیک کنید.

 تذکر مهم: این نرم افزار به افزونه JAVA بر روی سیستم عامل نیاز دارد، در صورتی که آن را بر روی ویندوز خود ندارد از گزینه With JRE استفاده کنید. 

بعد از اینکه دانلود کامل شد برای نصب بایستی روند زیر را طی کنید. فایل دانلود شده در پوشه Downloads سیستم شما قرار گرفته و با کلیک بر روی آن با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

OmegaT Translation Memory Installation Step1

در این صفحه بایستی گزینه زبان موردنظر را انتخاب کرده و گزینه Ok را کلیک کنید. این زبان ارتباطی به زبانهای تحت پوشش نرم افزار ندارد و تنها زبان ظاهری منوهای برنامه خواهد بود. سپس وارد مرحله شده و صفحه زیر را می بینید.

OmegaT Translation Memory Installation Step2

در این قسمت بایستی با زدن تیک گزینه Use the installation language in OmegaT گزینه Next را کلیک کنید. سپس صفحه زیر را خواهید دید.

OmegaT Translation Memory Installation Step2

در این صفحه بایستی License Agreement یا همان توافق نامه کاربر را با انتخاب گزینه I accept he agreement تائید کنید تا صفحه بعدی را ببینید.

OmegaT Translation Memory Installation Step4

در این بخش بایستی مکان نصب برنامه را انتخاب کنید. با استفاده از دکمه Browse می توانید مکان جدید را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که برای نصب برنامه به حداقل ۱۶۸ مگابایت فضای خالی در حافظه نیاز می باشد. سپس دکمه Next را بزنید.

مرحله تنظیمات نرم افزار حافظه ترجمه OmegaT

در این صفحه دو گزینه را می بینید. با انتخاب گزینه اول یعنی Create a desktop shortcut آیکون برنامه به دسکتاپ سیستم عامل شما اضافه خواهد شد. و با انتخاب گزینه دوم آیکون برنامه به Quick Lunch ویندوز اضافه می گردد. سپس Next کنید.

OmegaT Translation Memory Installation Step6

در اینجا نیاز به کار خاصی نبوده و به راحتی بر روی Next کلیک کنید. تا با صفحه زیر روبرو شوید. لازم به ذکر است ما از نسخه ویندوز حافظه ترجمه استفاده کرده ایم ممکن است در سایر گزینه ها روند نصب کمی متفاوت باشد.

مرحله پایانی نصب حافظه ترجمه OmegaT دستیار ویژه مترجمان

بسیار عالی، شما موفق شدید برنامه را به طور کامل نصب کنید. حافظه ترجمه بر روی سیستم شما نصب گردید. در این صفحه تیک هر دو گزینه مشاهده شده را بردارید و بر روی Finish کلیک نمایید. در بخش های آموزشی مدرسه ترجمه به شما روال استفاده از این برنامه کاربردی را آموزش خواهیم داد. هر گونه سئوال یا مشکل خود در نصب را از قسمت پایین در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (2 votes, average: 3,00 out of 5)

نظرات