مشاوره و ثبت سفارش در تلگرام

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه مقالات

موسسه عصر زبان - تاسیس 1383

مرکز تخصصی ترجمه و زبان های خارجی

گزارشی از برگزاری همایش ویرایش

در این مطلب گزارشی از برگزاری همایش ویرایش در شهر تهران را مطالعه خواهید نمود. همایش ویرایش که به میزبانی موسسه خانه کتاب در سرای کتاب برگزار گردید، از معدود موارد مشابه می باشد. ویرایش به عنوان عنصری کمتر دیده شده در روند چاپ و نشر کتاب در ایران، همیشه مورد تاکید اساتید و پیشکسوتان بوده است. از این رو موسسه خانه کتاب در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ همایش ویرایش را میزبانی نمود.

همایش ویرایش 1396

طبق اعلام موسسه خانه کتاب این همایش مقرر گردید در بخش های چهارگانه زیر و در یک روز برگزار شود.

  1. افتتاحیه
  2. میزگرد اول
  3. میزگرد دوم
  4. اختتامیه

این مراسم در ساعت ۱۵ روز چهاردهم اسفند ماه در محل سرای کتاب تهران آغاز گردید. طبق اعلام شروع همایش ویرایش با سخنرانی سرپرست موسسه خانه کتاب آفای نیکنام حسینی پور بود. ایشان پس از معرفی و طرح کلی موضوع ویرایش، با خوش آمدگویی به حاضرین، آغاز کننده روند برگزاری همایش بود. در ادامه پس از سخنان ایشان، استاد برجسته حوزه زبان و ادب فارسی جناب آقای احمد سمیعی گیلانی به مدت سی دقیقه به تشریح اهمیت ویراستاری متون و کتب در گذشته و حال پرداخت. ایشان با تاکید اساتید و پیشکسوتان نامدار ادب فارسی، تاکید فرمودند لزوم ویرایش حرفه ای در امر تدوین و نشر کتاب کاملاً ضروری است.

احمد سمیعی گیلانی

استاد سمیعی گیلانی که سردبیر نشریه نامه فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همچنین از شناخته شده ترین اساتید حوزه ویرایش در ایران است، مطالب ارزنده ای را ایراد فرمودند. ایشان در بخشی از مطالب ایراد شده خود تفاوت ویرایش در گذشته و امروز را فاحش ارزیابی کردند. طبق فرمایشان ایشان، اهمیت ویراستار در غرب بسیار زیاد است تا جایی که ویراستار پرورنده نویسنده ها محسوب می شوند. طبق نظر ایشان، بهترین روش یادگیری ویرایش، اسلوب استاد شاگردی می باشد.

در ادامه برنامه سه سخنرانی برای بخش اول میزگردها در نظر گرفته شده بود. اولین سخنران علی صلحجو بود که مطالب خود را در خصوص ویرایش عنوان نمود. علی صلحجو نیز پس از استاد احمد سمیعی گیلانی از حرفه ای ترین اساتید ویرایش در ایران محسوب می شود. ایشان که تالیف چندین اثر در حوزه ترجمه و ویرایش را در کارنامه دارد، ویراستار را دارای نقشی بی بدیل در روند ترجمه و ویرایش کتاب دانست. علی صلحجو با ذکر چند نمونه ملموس از ترجمه های انجام شده، ایرادات وارد بر ترجمه ها را بعضاً کلان دانست. این ویراستار نویسنده کتاب نکته های ویرایش بوده است که در سال ۱۳۸۶ از سوی نشر مرکز وارد بازار شده بود. آخرین اثر منتشر شده علی صلحجو نیز کتاب از گوشه و کنار ترجمه نام دارد.

سپس سخنران دیگر همایش ویرایش آقای سید عباس حسینی نیک بود که در خصوص ویرایش و حقوق معنوی ویراستار به ایراد سخترانی پرداخت. در ادامه نیز امید طبیب زاده بجث اصول شکسته نویسی را مطرح نمود.

در سال ۱۷:۱۵ نیز به مدت ۱۵ دقیقه همایش جهت پذیرایی از حاضران، تعطیل اعلام شد.

 

ادامه برنامه در بخش دوم با میزگردهای دیگری همراه شد. آموزش ویرایش ممکن یا ناممکن، عنوان سخنرانی جناب آقای محمد مهدی مرزی بود. سخنران دوم این بخش مترجم سرشناس کشور آقای ارسلان فصیحی بود که به بحث ویرایش و نشر پرداخت. ارسلان فصیحی از نامدارترین نویسندگان ترک زبان ایرانی می باشد، ترجمه و نشر آثار معروفی هم چون ملت عشق نوشته الیف شافاک و به رنگ سرخ نوشته اورهان پاموک برنده نوبل ادبیات را نیز در کارنامه دارد. ارسلان فصیحی که خود تجربه های ارزنده ای در صنعت ترجمه به دست آورده است، بیش از سایرین بر نیاز به ویرایش و ویراستار حرفه ای در حوزه نشر کتاب تاکید داست. این مترجم در حال حاضر سرویراستار نشر ققنوس بوده و خود به طور مستقیم درگیر مقوله ویراستاری و نشر کتاب می باشد.

ویراستار خوب نیاز همه است

در آخرین بخش همایش ویرایش، نوبت به ایراد سخنرانی آقای مرتضی فکوری رسید. موضوع صحبت ایشان در خصوص ویرایش رایانه ای بود. مسلماً با توسعه و اشاعه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سال ۱۳۸۲ به بعد در ایران، لزوم استفاده از ظرفیت های این حوزه بر کسی پوشیده نیست. مرتضی فکوری با تجربه های ارزنده خود، موضوع مهمی را جهت طرح انتخاب نموده بود. ویرایش رایانه ای با توجه به تجهیز ویراستار به ابزار دقیق و سریع تر می تواند، امر ویراستاری را با دقت و سرعت بیشتری به پیش برد. طبق اعلام این سخنران، ویرایش کاغذی نیازمند ۱۲ مرحله بوده، حال آنکه ویرایش رایانه ای در ۶ مرحله انجام می پذیرد.

در پایان، جلسه پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان و اساتید شرکت کننده در همایش ویرایش، صورت پذیرفت و این همایش به کار خود در ساعت ۱۹ پایان داد.