ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آزمون زبان انگلیسی MSRT

تاریخ انتشار: 

آزمون زبان انگلیسی MSRT وزارت علوم

این بخش به طور اختصاصی و تخصصی به آزمون زبان انگلیسی MSRT تعلق دارد. معرفی کامل آزمون، ساختار، مراکز قبول کننده، شیوه ثبت نام، نتایج و منابع موردنیاز از قسمت‌هایی است که در این صفحه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. با عصر زبان همراه باشید.


MSRT چیست؟

سرنام MSRT مخفف عبارت Ministry of Science, Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؛ در اصطلاح به آزمون بسندگی زبان انگلیسی این وزارتخانه در جمهوری اسلامی ایران که برای سنجش سطح دانش زبانی افراد گرفته می‌شود آزمون زبان MSRT اطلاق می‌شود.

هر ساله داوطلبان زیادی در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری تخصصی (Ph.D) در گروه‌های غیرپزشکی شرکت می‌کنند؛ این افراد بایستی در بخش دروس عمومی و در حال حاضر به دو بخش سئوالات استعداد تحصیلی و همچنین سئوالات زبان عمومی پاسخ دهند؛ در نتیجه دانش زبانی در تمامی رشته‌های غیرپزشکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای اهمیت زیادی است. علاوه بر این، پس از اینکه داوطلب مجاز به انتخاب شد، در مرحله بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری نیز دارا بودن مدرک MSRT یا سایر آزمون‌های مورد تائید ۸ امتیاز از ۳۰ امتیاز این قسمت را به خود اختصاص خواهد داد.

آموزش خصوصی نکات MSRT در ده جلسه

در نتیجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصمیم گرفت، به جهت برگزاری یک آزمون ملی، ارزان و در دسترس اقدام به راه اندازی این تست زبان انگلیسی نماید.


مزایای MSRT برای داوطلبان دکتری

همانطور که اشاره شد در بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری داوطلبان پذیرفته شده در آزمون دکتری نیمه متمرکز چندین مدرک زبان انگلیسی از جمله TOEFL – IELTS و … پذیرفته می‌شود. آزمون MSRT به دلایل زیر نسبت به این آزمون‌ها دارا برتری و اولویت است:

  • ملی بودن آزمون و پذیرش در کل کشور
  • امکان شرکت در اکثر مراکز استانها
  • برگزاری چندین نوبت در طول سال
  • سادگی نسبت به سایر آزمونها
  • قیمت بسیار مناسب
  • عدم نیاز به گذرنامه

در نتیجه به داوطلبان عزیز آزمون دکتری توصیه می‌شود، در صورتی که هدف دیگری بجز پذیرفته شدن در آزمون دکتری را ندارند بهتر است بجای آزمون‌های بین المللی در این تست شرکت کنند.


ساختار آزمون

به اذعان بسیاری از کارشناسان و نمونه آزمون‌های برگزار شده، این آزمون مشابه TOEFL PBT بوده اما با ساختاری متفاوت برگزار می‌شود. در واقع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با الگوبرداری از آزمون بسیار قدیم و معتبر آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی TOEFL توانسته شکل بومی برای بسندگی زبان انگلیسی افراد را طراحی کند.

ساختار در نظر گرفته شده برای آن در تصویر زیر قرار دارد؛ بخش‌های آزمون، تعداد سئوالات و مدت زبان پاسخگویی نیز مشخص شده است:

ساختار آزمون وزارت علوم

همانطور که ملاحظه می‌فرمایید، مهارت نوشتاری (writing) و مهارت صحبت کردن (Speaking) در این آزمون مورد سنجش قرار نمی‌گیرد. علاوه بر این، کل سئوالات ۱۰۰ عدد به شکل چهار گزینه‌ای و مدت زمان پاسخگویی نیز ۱۰۰ دقیقه خواهد بود.


آموزش خصوصی زبان انگلیسی

نتایج آزمون

همانطور که اشاره شد، شرکت کننده در این آزمون بایستی به ۱۰۰ پرسش در نظر گرفته شده در سه مهارت بالا پاسخ دهد. در انتها، نمره وی از ۰ تا ۱۰۰ اعلام خواهد شد. معمولاً و بر اساس اعلام برخی منابع، حداقل نمره مورد پذیرش دانشگاه‌ها ۵۰ از ۱۰۰ است؛ البته برخی از دانشگاه‌های برتر کشور ممکن است در مواردی از جمله رشته‌های مهم تقاضای نمره‌ای بالاتر از ۵۰ را از داوطلب مطالبه کنند.


دانشگاه‌های پذیرنده

عمده دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر موسسات آموزش عالی به طور معمول مدرک شرکت کنندگان در آزمون MSRT را می‌پذیرند؛ هر چند به داوطلبان توصیه اکید می‌شود حتماً پیش از شرکت در این آزمون از مرکز مربوطه نسبت به قبول این مدرک اطمینان کسب کنند.

داوطلبان رشته‌های پزشکی بایستی در آزمون MHLE شرکت کنند.


هزینه شرکت در آزمون

هزینه شرکت در این آزمون برای سال ۱۴۰۱، مبلغ ۲۱۷.۵۰۰ تومان تعیین شده است. معمولاً با توجه به مقایسه سالهای گذشته، مبلغ شرکت در آزمون MSRT هر ساله حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.


منابع آزمون

با توجه به اینکه به اذعان بسیاری از کارشناسان آموزش زبان انگیسی و حوزه آزمون‌های زبان، آزمون زبان انگلیسی MSRT از آزمون زبان تافل الگوبرداری شده است، ظبیعتاً سطح آن مشابه آزمون TOEFL PBT است. بر این اساس، توصیه می‌شود از منابع همان آزمون برای کسب آمادگی استفاده شود.


ثبت نام در آزمون

پرتال سازمان امور دانشجویان کشور وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تارنمای رسمی ثبت نام و متولی اصلی برگزاری این آزمون است. برای ثبت نام در این آزمون کافیست داوطلبان با ورود به پرتال مربوطه، از طریق گزینه ثبت نام آزمون زبان اقدام به این کار کنند. به طور کلی فرآیند ثبت نام در این آزمون به شکل زیر است:

فرآیند ثبت نام در آزمون زبان وزارت علوم

برای اینکه بتوانید در این آزمون ثبت نام کنید ابتدا بایستی در سامانه سجاد نام نویسی کرده باشید. برای این کار با ورود به پرتال سجاد سازمان امور دانشجویان  ثبت نام کنید و سپس برای آزمون اقدام فرمایید. لازم به ذکر است، پس از ایجاد حساب کاربری در این پرتال، معمولاً ۲۴ ساعت زمان نیاز است تا حساب شما تائید شود؛ بنابراین، نام نویسی و ایجاد حساب کاربری را به روزهای آخر موکول نکنید. ضمناً این سازمان در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است.

پس از آنکه حساب کاربری شما در این پرتال ایجاد و تائید شد، می‌توانید با استفاده از دکمه زیر برای این آزمون نام نویسی کنید. دقت داشته باشید، تنها در تاریخ‌هایی که آزمون برگزار می‌شود، این سامانه فعال است.

لازم به ذکر است، نام نویسی در همین بخش نیز نیاز به تائید کارشناسان سازمان امور دانشجویان دارد. پس از اینکه نام نویسی را انجام دادید در این سایت، هزینه را به صورت الکترونیکی پرداخت کرده و اطلاعات آزمون به حساب کاربری شما در سامانه سجاد افزوده خواهد شد.


اعلام نتایج

به طور معمول، نتایج شرکت در این آزمون که به صورت کارنامه الکترونیکی و در پرتال شما درج خواهد شد، ۷ روز پس از شرکت در آزمون اعلام خواهد شد. همانطور که اشاره کردیم، نمره اعلامی در کارنامه عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است که معمولاً نمره بالاتر از ۵۰، مورد قبول اکثر دانشگاه‌ها و مراکز خواهد بود. ضمنا با توجه به استفاده دو مرحله از دستگاه علامت خوان، پس از صدور کارنامه امکان اعتراض به نمره درج شده وجود ندارد.


نکات ضروری شرکت در آزمونها

برای موفقیت در این آزمون توصیه می‌کنیم حتماً به این نکات توجه داشته باشید:

۱ – حتما جدول زمانبندی برگزاری آزمون را کنترل کنید و از ماه‌ها قبل برای شرکت در آن برنامه ریزی داشته باشید.

۲ – با توجه به سطح آزمون، توصیه اکید می‌شود حتما کلاسهای معتبر یا مدرسان کارآزموده برای کسب آمادگی استفاده کنید.

۳ – فرآیند ثبت نام در آزمون را به دلیل اختلالات و نیاز به تائید به روزهای آخر موکول نکنید.

۴ – بر روی هر سه بخش مهارت شنیداری، گرامر و درک مطلب توجه کنید و آماده باشید.

۵ – سئوالات به صورت تستی بوده و به دلیل احتمال اشتباه، نیاز به فراگیری تکنیک‌های تست زنی دارد.

۶ – پیش از شرکت در آزمون، از دانشگاه مدنظر خود، نمره مطلوب و مورد قبول آنها را سئوال کنید.

۷ – داوطلبان گروه پزشکی بایستی در آزمون MHLE وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرکت کنند.

۸ – ترجیحاً شهر محل سکونت خود یا نزدیکترین شهر را به عنوان مرکز برگزاری آزمون انتخاب کنید.

۹ – چند روز پیش از برگزاری با مراجعه به پرتال سازمان، کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنید.

۱۰ – روز آزمون با حفظ خونسردی و نهایت دقت به سئوالات پاسخ دهید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)

نظرات