مشاوره و سفارش در فضای مجازی

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید.سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد.امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه مقالات

موسسه عصر زبان - تاسیس 1388

مرکز تخصصی ترجمه و زبان های خارجی

آموزش زبان انگلیسی به ناشنوایان

به بهانه سی ام سپتامبر روز جهانی ناشنوایان قصد داریم آموزش زبان انگلیسی به ناشنوایان را واکاوی کنیم. در یک تعریف کلی ناشنوا به فردی اطلاق می شود که توانایی شنیداری صحیح ندارد. یعنی فقدان، کاستی یا کمبود کیفیت در ظرفیت شنیداری خود دارند.

ناشنوایان دارای مشکلات متعددی هستند. این افراد در تعاملات اجتماعی، ارتباط با سایرین، زندگی عادی، حقوق شهروندی و … دارای مشکلاتی هستند. شمار ناشنوایان در جهان بیش از ۷۰ میلیون نفر است.

آموزش افراد ناشنوا و خصوصاً فراگیری زبان از مهمترین دغدغه های ایشان است. این مشکل در بخش آموزش زبانهای خارجی خصوصاً زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد.

آمار ناشنوایان ایران در سال 1397

طبق اعلام رئیس کمیته شنوایی کشور سالانه ۱۵۰۰ نفر بر تعداد ناشنوایان ایران اضافه می شود. از مجموع ۵۲۰ هزار ناشنوا و کم شنوا در کشور ۱۵ هزار نفر دانش آموز هستند. معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مصاحبه با خبرگزاری فارس ابعاد آن را بررسی کرد.

در ایران برای آموزش دانش آموزان ناشنوا سازمانی با عنوان آموزش و پرورش استثنایی ایجاد شده است. این سازمان در حال حاضر دارای ۱۵۰۰ کلاس در ۱۰۰ مدرسه است. امسال و به مناسبت روز جهانی ناشنوایان اعلام شد برنامه آموزش زبان انگلیسی به برنامه های این سازمان اضافه شده است.

آموزش زبانهای خارجی برای اولین بار در سال تحصیلی جدید و در دو مدرسه شروع شد. این برنامه آزمایشی بود و پس از رفع نواقص آموزشی به کل کشور تسری خواهد یافت. زبان انگلیسی به سبک اشاره ای خواهد بود.

آمار دانش آموزان ناشنوای کشور

برای این امر مدرسان زبان انگلیسی به صورت ویژه آموزش دیده اند. زبان انگلیسی اشاره ای برنامه ای کاملاً تخصصی برای رشد آموزش ناشنوایان کشور خواهد بود. با توجه به اینکه در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر فراهم است. آموزش زبان انگلیسی اشاره ای بسیار مفید فایده خواهد بود.

دانشگاه گالودت Gallaudet University به عنوان قدیمی ترین دانشگاه ناشنوایان در جهان در واشنگتن دی سی قرار دارد. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی اشاره ای می باشد و در کلیه مقاطع برنامه تحصیلی دارد.

نظرات