ترجمه تضمینی با قیمت مناسب

×

موسسه عصر زبان-ارائه دهنده خدمات ترجمه تخصصی مقاله،متن کتاب،ISI و مرکز زبان های خارجی

در این بخش می توانید آخرین اطلاعیه های موسسه را مطالعه نمایید. سامانه جامع ثبت سفارش آنلاین راه اندازی شد. امکان پرداخت آنلاین با تمامی کارت های عضو شتاب فراهم شد.

ترجمه تخصصی

موسسه عصر زبان

با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گرامر درس ششم زبان پایه نهم

تاریخ انتشار: 

به روز شده در تاریخ ۳ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۴:۳۴

گرامر درس ششم زبان پایه نهم

گرامر درس ششم زبان پایه نهم به طور کامل و خط به خط کتاب درسی را به شما آموزش می دهید. برای اینکه نهمی های عزیز بر دستور زبان کتاب خود تسلط کامل یابند توصیه می شود حتماً دروس گذشته را نیز مطالعه کنند.

جلسه اول: گرامر درس اول زبان پایه نهم

جلسه دوم: گرامر درس دوم زبان پایه نهم

جلسه سوم: گرامر درس سوم زبان پایه نهم

جلسه چهارم: گرامر درس چهارم زبان پایه نهم

جلسه پنجم: گرامر درس پنجم زبان پایه نهم


گرامر درس ششم زبان پایه نهم

در درس ششم از کتاب درسی صفحات ۱۰۱ و ۱۰۲ به طور کامل تدریس می گردد. در این درس همانند درس قبلی به مبحث زمان گذشته ساده Simple Past Tense خواهیم پرداخت. تمامی سه حالت جمله مثبت، جمله منفی و سئوالی را یاد خواهیم گرفت. در انتهای صفحه ۱۰۲ نیز با دستور زبان ضمایر مفعولی Object Pronouns آشنا می شویم. توصیه می کنیم حتماً پیش از ورود به این درس، مبحث جلسه قبل یعنی گرامر درس پنجم زبان پایه نهم را مطالعه نمایید.

********************

صفحه ۱۰۱ کتاب درسی

نکات دستوری صفحه ۱۰۱ کتاب زبان انگلیسی کلاس نهم شامل این موارد می باشد:

  • گذشته ساده مثبت Affirmative Form of Simple Past
  • گذشته ساده منفی Negative Form of Simple Past
  • گذشته ساده سئوالی Question From of Simple Past

دوستان خوب کلاس نهم، برای اینکه مبحث درس گذشته ساده را بهتر متوجه شوید. لطفاً به تصویر زیر نگاه کنید. ابتدا برای شما ویژگی های زمان گذشته ساده Simple Past در زبان انگلیسی را شرح داده و سپس نکات صفحه ۱۰۱ را توضیح خواهیم داد.

مثالی برای زمان گذشته ساده در انگلیسی

در این تصویر کودکی درب اتاق را باز کرده و داخل را نگاه کرده است. بعد از این اتفاق دارد موضوع را برای مادرش تعریف می کند. پس جمله زیر را بکار می برد:

.I opened the door and looked inside

من درب را باز کرده و داخل را نگاه کردم.

همانطور که می بینید این اتفاق قبلاً رخ داده است. یعنی در حال حاضر کودک پیش مادر خود بوده و عمل مربوطه تمام شده است. در این موارد از زمان حال ساده در انگلیسی استفاده می کنیم. در درس قبلی استفاده از این زمان را به خوبی توضیح دادیم؛ نکات دیگری را نیز به آن اضافه خواهیم کرد.

گذشته ساده مثبت Affirmative Form of Simple Past

در درس قبل روش ساخت گذشته ساده را برای افعال با قاعده توضیح دادیم. در این درس تفاوت تنها در این است که فعل جمله بی قاعده Irregular می باشد. به مثال زیر دقت کنید:

.My cousin visited us last summer

پسر عمویم تابستان گذشته به دیدار ما آمد.

در این جمله فعل visit با قاعده است زیرا ed به آخر آن اضافه شده و حالت گذشته به خود گرفته است. در زبان انگلیسی علاوه بر این دسته از افعال گروهی دیگری از فعل ها وجود دارند که به صورت بی قاعده تبدیل به گذشته می شوند. معمولاً لیستی از این دسته افعال در پایان تمامی کتب آموزشی قرار داده می شود. در انتهای کتاب زبان انگلیسی شما نیز این لیست وجود دارد. افعال بی قاعده جنبه سماعی دارند یعنی بایستی آنها را حفظ کنیم. به عنوان مثال به جدول زیر دقت کنید:

simple past for irregular verbs

همانطور که می بینید فعل spoke به رنگ قرمز مشخص شده است. ما می توانید از قیدهای آخر جمله متوجه شویم که جمله ما حالت گذشته دارد. در نتیجه فعل spoke قطعاً حالت گذشته داشته اما بی قاعده است زیرا ed به آخر آن اضافه نشده است. فرمول ساخت این جملات هیچ تفاوتی با جمله دیگر ندارد و تنها فعل حالت گذشته ساده بی قاعده را به خود می گیرد. به مثال زیر توجه کنید:

.Mom opened the door and let us in

مادرم درب را باز کرد و اجازه داد تا داخل شویم.

در این جمله دو فعل گذشته وجود دارد که یکی با قاعده (opened) و دیگر بی قاعده (let) می باشد. توصیه می کنیم داوطلبان عزیز کنکور سراسری حتماً لیست افعال بی قاعده را حفظ کنند.


گذشته ساده منفی Negative Form of Simple Past

فرمول:

فاعل + did not + فعل ساده + بقیه جمله.

مثال:

I didn’t speak English two days ago.

She did not speak English two days ago.

واضح است که برای جملات منفی بایستی فعل را به حالت اولیه خود برگردانیم. یعنی وقتی از did not یا didn’t در جمله استفاده کنیم بایستی حتماً فعل به صورت ساده تبدیل شود. در درس قبلی مبحث این بخش همراه با ساخت سئوالات wh و yes/no به طور کامل توضیح داده شده است.


صفحه ۱۰۲ کتاب درسی

در این صفحه ابتدا نحوه ساخت جملات سئوالی گذشته ساده را توضیح داده ایم. برای مراجعه به این بخش بایستی توضیحات گرامر درس پنجم زبان پایه نهم را مطالعه کنید. در ادامه نیز با جدول ضمایر مفعولی در زبان انگلیسی آشنا می شویم.

ضمیر مفعولی Objective Pronoun چیست؟

ضمیر مفعولی نوعی از ضمایر شخصی است که در حمله در جایگاه مفعول قرار می گیرد. ضمیر مفعولی در واقع همان مفعول جمله است که به دلیل عدم تکرار به صورت ضمیر آورده می شود. به جدول زیر توجه کنید:

گرامر درس ششم زبان پایه نهم  - جدول ضمایر مفعولی

در تمامی این مثال ها، افعال زیر به جای مفعول جمله قرار گرفته اند. یکی از موارد بالا را با همدیگر بررسی می کنیم تا این دسته ضمایر را بهتر بشناسیم.

.They invited us

آنها ما را دعوت کردند.

برای اینکه بفهمیم چه کسی یا چه چیزی مفعول جمله بوده کافی است از خود بپرسیم چه کسی را؟ یا چه چیزی را؟

از خودمان می پرسیم: آنها چه کسی را دعوت کردند؟

جواب می دهیم: ما را

به سادگی در تمامی موارد می توان به همین روش مفعول جمله را تعیین کرد و به جای آن ضمیر مفعولی را قرار داد. در لیست زیر برابری کامل ضمایر مفعولی و ضمایر فاعلی را با معنی دقیق قرار داده ایم تا برایتان مطبی بیشتر روشن شود.

مقایسه ضمیر فاعلی و مفعولی در زبان انگلیسی

واضح است که در این حالت ضمیر فاعلی در جمله موضعیت فاعل(کننده کار) را دارد و ضمیر مفعولی موقعیت مفعول (کار بر او واقع می شود) خواهد داشت. به مثال دیگری دقت کنید.

Sara made a sandwich for me

سارا برای من یک ساندویچ درست کرد.

انجام دهنده کار = فاعل = سارا She

کسی که کار برای او انجام شده = مفعول = من me

*********************

دوستان خوب کلاس نهمی، در همینجا مبحث کامل گرامر کتاب شما به اتمام رسید. در این مجموعه ما تلاش کردیم تمامی نکات دستوری هر شش درس کتاب شما آموزش دهیم. هر گونه سئوال یا ابهام خود را می توانید از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی (75 votes, average: 2,33 out of 5)

نظرات

    محمدامین

    عالی بود ممنون